Descripció
ITINERARI
Día 1 SETEMBRE.- VALENCIA – ELIZONDO
Concentració: A les 08;00 del matí des de el carrer Guillem de Castro amb carrer Hospital. Dinar llire en Ruta. Farem una suau
Viaje desde Valencia a Elizondo. Comida libre en ruta. A la llegada haremos el check in en el hotel y se sugiere un suave paseo por el
cercano Valle de Bertiz. Pronto a cenar y a descansar.
Dia 2 SETEMBRE.- 1ª Etapa: Ainhoa – Urdax – Otsondo – Amaiur (14 km.)
Ens desplaçarem fins a la localitat labortana d’Ainhoa i última població gala d’el Camí de Sant Jaume baztanés, on començarem la nostra ruta. Després de 6 quilòmetres arribarem a Urdax, ja a aquest costat de la frontera, des d’on comença l’ascensió a l’port de Otsondo. Aquesta ascensió és dura: en menys de 5 km. pugem pràcticament 500 metres. Després d’aquesta ascensió el Camí ens depara un suau i agradable descens fins Amaiur. En gran mesura aquest camí es transita per senders i pistes de terra que podrem trobar enfangada.
14 km. 470 mts. de desnivell positiu. 300 metrosde desnivell negatiu.
Dia 3 SETEMBRE.- Amaiur – Elizondo – Irurita (12,6 km.)
Eixim d’Amaiur per emprendre una suau etapa que ens condueix fins Irurita. En 12,5 km baixem només 100 metres per camins i pistes en bon estat, sense dificultat ressenyable. Hi pot haver fang en alguns trams.
12,5 km. de distància 100 metres de desnivell negatiu.
Dia 4 SETEMBRE.- Iruita – Ziga – Berroeta – Venta San Blas (11,6 km.)
En aquesta etapa afrontarem l’ascens a el port de Belate, però abans tenim una preciosa ruta pels preciosos pobles baztaneses de la “caserna“ de Basaburua. Després de Almandoz el camí s’enfila definitivament internant per un preciós bosc de faigs que ens conduirà a la fi de la nostra etapa, l’antic hospital de pelegrins de Sant Blai, actualment una posada.
11.6 km. de distància 500 metres de desnivell positiu.
Dia 5 SETEMBRE.- Venta San Blas – Belate – Lantz – Olagüe (16 km)
Finalitzarem l’ascens a el port de Belate per un espectacular bosc de faigs. Majestuosos paisatges des del cim. Després de l’ascens en un suau puja i baixa ens acostem a Lantz entre boscos de faigs i després fins Olagüe entre roures. Fang freqüent en aquest últim tram.
15,1 km de distància. 200 metres de desnivell positiu, 350 m de desnivell negatiu.
Dia 6 SETEMBRE- Olagüe – Ostiz- Sorauren (14.1 Km.)
Durant els 14 quilòmetres d’aquesta etapa passarem des dels últims vestigis de bosc atlàntic als primers símptomes de l’clima mediterrani. Trams en carretera i pistes forestals. Hi ha espais sense ombra. Molt recomanable el barret si fa sol. En constant puja i baixa.
14,1 km. de distància amb un desnivell acumulat negatiu de 100 metres.
Día 7 SETEMBRE.- Sorauren – Arre – Pamplona/Iruña (10.9 Km.)
Ens separem de el camí oficial, que en gran mesura va per la carretera nacional 121–A, per recórrer aquests últims quilòmetres de Camí al costat de riu Ultzamay finalment el riu Arga. En gran mesura el tram discorre pel Passeig Fluvial de l’Arga de la Comarca de Pamplona. Farem en molt bon estat que ens permet fins i tot caminar amb esportives. Passeig en suau desnivell majorment sota l’ombra d’un ben conservat bosc de ribera.
11 km. de distància sense desnivell apreciable.
Dia 8 SETEMBRE – PAMPLONA / IRUÑA/ VALÈNCIA
Descans i tornada a València
PREU PER PERSONA: 770 EUROS
SUPL. INDIVIDUAL: 180 EUROS
ENS ACOMPANYARÀ JON GOÑI I ARTEMI CERDÀ
INCLOU
- Autobús per a tot el recorregut
- Hotel rural
- Mitja pensió amb dinars en restaurants locals
- Assegurança de viatge
Ressenyes
Encara no hi ha ressenyes.